22 Mart 2012 Perşembe

Moskof Cariye Hürrem / Demet Altınyeleklioğlu

Günümüzde daha doğrusu geçtiğimiz yıl başlayan Muhteşem Yüzyıl adlı diziyle Hürrem Sultan ve Kanuni aşkını anlatan birçok kitap çıktı.Moskof Cariye Hürrem de bunlardan bir tanesi...Kitapla olan 6 günlük beraberliğimiz az önce sona erdi ve şimdi ben de ondan bahsetmek için bilgisayarımın başında yer aldım :)
Kitap oldukça akıcı bir dille anlatılmış.Ama şöyle bir fark var ki valide sultan hürremi,hürrem de onu çok severmiş.Bu kitapta anlatılan bu.İlk defa bu şeklini okudum açıkçası şaşırdım.Hoş her yazarın yorumu farklı oluyor tabi.Hangisi doğrudur tam olarak bilinemez.Ben kitabı sevdim.Ama ne yalan söyliyim Meral Okay'ın kaleminden izlediğimiz Muhteşem Yüzyıl çok daha hoş...
Okumaya karar verirsen, kitabın devamı olan Mihrimah,Hatice ve Pargalı adlı kitapları da almayı unutmayın.Çünkü aynı dönemin insanlar.Arada kopukluk yaşamamış olursunuz.Şimdiden iyi haftasonları :)

ARKA KAPAK YAZISI
Hürrem, tarihi gerçekler ve kimi gerçek karakterler kullanılarak kurgulanan bir roman ve yazarımız Demet Altınyeleklioğlu, kendi hayalgücünün ürettiği müthiş bir Hürrem hikayesi anlatırken, 16. Yüzyılın saray atmosferine, kokusuna, rengine, dokusuna ve duygusal haritasına da yeniden hayat veriyor 16. yüzyılın özellikle ilk yarısına hiç kuşkusuz Osmanlı Hakanı Kanuni Sultan Süleyman, İngiltere Kralı Sekizinci Henry ve Kutsal Roma Germen İmparatoru Şarlken damgasını vurmuştu. Bu hükümdarların iktidar mücadesi ve savaşları kadar aşkları da tarihin seyrini değiştirdi. Sultan Süleyman ve güzel cariyesi Hürrem, Sekizinci Henrynin başını kestirerek öldürdüğü iki kraliçesinden biri olan Anne Boleyn ve Şarlkenin Avrupayı din savaşlarına sürüklemesinde başrolü oynayan karısı Isabella... Birbirini tanımayan bu üç güzel kadının, hemen hemen aynı yıllarda iktidar mücadelesi verdiği üç saray, romanlara, filmlere, TV dizilerine ilham veren büyük aşklara, inanılmaz entrikalara, komplolara, kanlı cinayetlere sahne oldu.Fakat bu öykülerin hiçbiri; haremle,dünyanın en kudretli hükümdarı Sultan Süleyman arasındaki tehlikeli yolda yürüyen Hürremin macerası kadar masalsı değildi.

1 yorum:

  1. Bildiğim kadarı ile kitabın yazarı aynı zamanda Tarihçiydi.
    Keyifli okumalar.

    YanıtlaSil