12 Mayıs 2013 Pazar

Zülfü Livaneli-Kardeşimin Hikayesi


Uzun zaman olmuştu Livaneli okumayalı..En son Serenad'ı okumuştum kendisinden ve tadı hala damağımdadır o harika kitabın..
Sanırım bu kitap da uzun zaman etkisinde bırakacak beni..Sevdim bu kitabı.İlginç bir anlatımı vardı bu kitabın.Konusu da farklıydı.Ayrıca içinde güzel cümleler de yer almakta.
Balıkçı köyünde bir cinayete kurban giden bir kadının hikayesi ile başlıyor kitap.Gazeteci bir kızın da bu köyde kadının komşusu ve arkadaşı olan bir adamın yanına gelmesiyle devam ediyor.Bana binbi gece masallarındaki şehrazad ve şahşehriyar gibi geldi aynen :) Ama burada hikayeyi anlatan şahşehriyar,dinleyen şehrazad gibiydi :)
Kitab okuyunuz efendim tavsiye ederim...
Herkese güzel bir hafta diliyorum
Sevgiler

ARKA KAPAK
Serenad fırtınasından sonra Livaneli'den nefes kesen bir roman...

Sakin bir balıkçı köyünde genç bir kadının cinayete kurban gitmesiyle başlar her şey. Dünyadan elini eteğini çekmiş emekli inşaat mühendisiyle genç, güzel ve meraklı gazeteci kızın tanışmasına da bu cinayet vesile olur. Kurguyla gerçeğin karıştığı, duyguların en karanlık, en kuytu bölgelerine girildiği hikâye, daha doğrusu hikâye içinde hikâye de böylece başlar. Modern bir Binbir Gece Masalı'nın kapıları aralanır. Ancak bu kez Şehrazad erkektir.

Kardeşimin Hikâyesi aşkın mutlulukta ulaşılacak son nokta olduğuna inananları bir kez daha düşünmeye davet eden, aşka, aşkın karmaşıklığına ve tehlikelerine dair nefes kesen bir roman. Her sayfada yeni bir gerçekliği keşfedecek, kuşku ile kesinliğin sınırlarında dolaşacaksınız.

"Mantıksız gibi geliyor ama o sabah uyandığımda tuhaf bir haber alacağımı biliyordum. Karadeniz'in lacivert dalgalarıyla baş başa kalmış olan bu ıssız köyde geçen her gün birbirinin aynısı olduğu için burada insanların heyecanla konuşacağı olaylara pek sık rastlanmazdı. O günün de ötekiler gibi sessizce akıp gitmesi gerekirdi ama galiba başka şeyler olacaktı. O mahmur sabah saatlerinde bir cinayet haberi alacağımı bilmiyordum elbette ama bir haber gelecekti. Daha yataktan çıkmamıştım, gözlerim kapalıydı, arkalarında fosforlu çizgiler bırakarak yıldırım hızıyla hareket eden mor tavşanları izliyordum."

2 yorum:

  1. aynı kitaplara sahibiz ama sen maşallah benden önce gidiyorsun :) bu da bekleyenler listemde...

    YanıtlaSil
  2. istiyorum okumak hem de fena halde:)

    YanıtlaSil