6 Nisan 2014 Pazar

Mart Ayı Okumalarım Ve Filmler :)

Malum mart ayı 5 hafta ve oldukça uzun.Sanırım en verimli okumalarım ve izlemelerim bu ay olmuş olacak.

1-Oruç Aruoba tutkusu baş gösterdi bende.Nedense onun kitaplarını okurken hem huzur doluyorum hem düşünüyorum.Bu açıdan üçleme olan Yürüme-De ki işte ve Tümceler tavsiye edilir.Hani de yine başka bir serinin devamı.İle,uzak,yakın diye gidiyor.İleyi okumuştum.En kısa zamanda Uzak ve yakını da alacağım.
2-Debbie Macomber-İyi ki Geldin ile bizi tekrar Blossom Sokağına götürüyor.Yani Küçük Mucizeler Dükkanının başladığı yere.Oradaki karakterlerle yine buluşuyorsunuz.Ben kitabı çok sevdim.Ama aynı şeyi Gül Limanı Oteli için söyleyemeyeceğim.İlk defa bir Macomber kitabı bitsin diye sayfaları atlayarak okudum.Neticede ne oldu ne bitti pek anlam veremedim.Devamı olan Gül Limanı Oteli Çiçekler İçindeyi almayacağım.Ve Macomber okumaya biraz ara vereceğim.
3-Ayşe Kulin bir kitap yazar ve ben almaz mıyım? Tabi ki alırım.Bu sefer kendisinin hayal dünyasına yolculuk yapıyorsunuz.Yazar olmaya giden yolda neler yaşadığını okuyorsunuz.İçinde karakterleri hatırlatan sayfalar ve çizimler var.Çok beğendim.Aldığımın ertesi günü biten bir kitap oldu.Kaleminize sağlık Ayşe Hanım.Ne yazsanız okurum dediğim yegane yazarımsınız.Sizi seviyorum.
4-Füruzan ilk defa okuduğum bir yazar oldu.Parasız yatılı içinde çeştli öykülerin bulunduğu bir eser.Severek okudum.Bundan sonraki Füruzan kitabım Sinemalarım olacak.
5-2014 yılı ve mart ayı yeni yazarlar yılı ve ayı oldu benim için.Barış Bıçakçı da onlardan birisi.Sinek Isırıklarının Müellifi biraz ağır ilerlemiş olsa da sevdiğim bir roman oldu.Tüm kitaplarını alıp kütüphaneme ekleyip okuyacağım.
6-Mine Söğüt ve Birhan Keskin...Farklı iki deneyim oldular benim için.Mine Söğüt öykü adına,Birhan Keskin ise şiir adına.Beş Sevim Apartmanı ilginç bir kitaptı.Yol ise içime çok dokunan bir şiir kitabı.İkisi de tavsiye edilir.
7-Ece Temelkuran okumayı kim sevmez ki?Hele ki böyle başucu olacak bir üçlemeyi...Bütün Kadınların Kafası Karışıktır-İç Kitabı ve Kıyı Kitabı sırası ile gidiyor.Kendinizden bir şeyler bulacağınız bu üçlemeyi hemen alıp okuyun hatta arada açıp yine karıştırın :)

Şimdi gelelim filmlere :)))
1-Barış Bıçakçının aynı adlı romanından uyarlama bu filmi çok beğenmiştim.Biraz şaşırarak izleyebiliyorsunuz ama yine de birkaç defa izlenecek bir filmdi.
2-Blue Jasmine ahhhh Cate Blanchatte diyerek yorumlayabileceğim bir filmdi.Çok sevdim.Zaten bu kadın hangi filmde hangi rolde olsa kendisini izletiyor.
3-Tuna Kiremitçi'nin aynı adlı romanından uyarlama film olan Bu işte bir yalnızlık var'ı hiç beğenmedim.Sırf hani başlamışken bitsin bari dediğim bir film oldu.Romanı çok severek okumuştum.Ama buradaki oyunculuğu beğenmedim.
4-Diana tarafsız yapılmış bir film olsaydı daha güzel olabilirdi diye düşünüyorum.Ki okuduğum birçok yorum da benimle aynı görüşü savunuyordu.Başarılı bulmadım.
5-Aslında romanını okumadığım bir filmi okumadan izlemem ama Kitap Hırsızı bunda istisna oldu.Hani romana uyulmuş muydu bilemiyorum ama filmi çok beğendim.Zaten bu nazi dönemlerinde geçen filmleri çok üzülsem de seviyorum.Başarılıydı.
6-Sıcacık Kapadokya manzaraları ile dolu küfürsüz temiz bir film izlemek istiyorsanız Patron Mutlu Son İstiyor tam size göre bir Türk filmi :) Kesinlikle tavsiye ederim.
7-Always adlı güney kore yapımı bir filmden uyarlama Sadece Sen sinemada gidip izlediğim bir filmdi.Filmde olanlar ilk perdede çok yavan geliyor ama ikinci perdede bence asıl film başladı.Olanlara şaşırıyorsunuz ve duygusal bir filmdi gerçekten.Uyarlanan filmi henüz izlemedim.İzlersem sizlerle paylaşacağım.
8-Senin Hikayen son 15-20 dakikasına kadar sizi güldürebilen bir türk filmi.Çok sevdik biz annemle izlerken.Son 15-20 dakikasında ağlamanız mümkün olabilir.Tam adına uygun bir filmdi bence tavsiye ederim.
9-Su Ve Ateş...Allahımmm Özcan Deniz lütfen şu ağalık beylik rollerinden vazgeç zira bana ööğğkk geldi.İzlerken de zaten çok sıkıldım.Kısacası olmamış.
10-Göçebe Stephanie Meyer'in aynı adlı romanından uyarlama bir filmdi.Ben kitabını birkaç yıl önce okuduğumda çok beğenmiştim.Çom akıcı ve sürükleyiciydi.Hatta şimdilerde yazarın devamını yazdığı söyleniyor.Ne kadar doğru bilemiyorum.Filmi de romanı kadar olmasa da güzeldi.Tavsiye ederim.

İşte şimdilik bu kadar :) Umarım okurken sıkılmazsınız.Sevgiler...

1 yorum:

  1. Selam canım.
    Ne güzel kitaplar okumuşsun. BAzılarını not ettim. Filmlerden de öyle.
    Öptüm seni kızımla. :)

    YanıtlaSil