7 Temmuz 2014 Pazartesi

III.Richard - William Shakespeare


Selamlaaarrr :))
Sevgili blogger arkadaşım ve kitap dostum Pinuccia kendi blogunda yaptığı etkinlik yazar aylarında bu ay Shakespeare okunduğunu duyurunca dayanamadım ve III.Richard ile katılmak istedim.Zira söz konusu Shakespeare ise asla dayanamam beni bilen bilir.Kitabı İş Bankası Yayınlarından satın almıştım.Alalı da epey bir zaman olmuştu.Okumak bu etkinliğe kısmetmiş.Güzel bir bahane oldu.Çevirmenliğini Özdemir Nutku yaptığı için bolca bilgi ve dipnot okuyorsunuz kitapta.Çok sevdim.Ama Richard için aynı şeyi söyleyemeyeceğim.Sırf tahta çıkmak ve kral olmak için yakmadığı can kalmadı.Tabi tek başına değil ona yardım eden insanlarla beraber.Okurken hem çok heyecanlandım hem çok sinirlendim.Ayrıca bu oyun Shakespeare'in en çok sahnelenen oyunlarından biriymiş.Hollywood oyuncusu ve çok sevdiğim aktör Kevin Spacey bu oyunu tek kişilik olarak İstanbulda sahnelemişti ama zamanı bana uymadığı için izleyememiştim.İnşallah bir gün globe'da izlemek nasip olur bana :)
Canım Pınarcıma çok teşekkür ederim bu etkinlikte yer almamda bana vesile olduğu için :)
Sevgiler :)

ARKA KAPAK

Çok değil, bundan yaklaşık dört yüz yıl önce... Çok yetenekli bir insan yaşadı İngiltere'de. Shakespeare olarak anılırdı bu kişi, ki Şekspir diye okunurdu adı. Yüzyıllar boyunca etkiledi dünya sanatını... Onun oyunları dilden dile çevrildi, sahnelendi dört bir yanda. Yüzlerce, binlerce kitap yazıldı her bir oyunu hakkında. Ne mutlu ki artık çocuklar da okuyacak bu ölümsüz eserleri. Küçük yaşta öğrenecekler nasıl olurmuş bir edebiyat şaheseri...

III. Richard, sanki dünyaya kötülük yapmaya gelmiş gibi… Ülkesini yönetmek için kalmamış canını yakmadığı biri… Türlü entrikalarla geçmiş ömrü, yokmuş çevirmediği dolap. Bundan mı acaba, en çok sahnelenen oyunlar arasında yeri?

1 yorum: