11 Şubat 2012 Cumartesi

Bugünün Filmi "Tiffany'de Kahvaltı"


Bugün haftasonu olduğu için evde oturup film keyfi yaptım kendime.İsmi Tiffany'de Kahvaltı..Başrolde Audrey Hepburn...Sıcacık bir filmdi çok beğendim.
Amerikalı yazar Capote’nin en meşhur kitabından Blake Edwards’ın sinemaya uyarladığı 'Tiffany’de Kahvaltı'da Audrey Hepburn’ü, zengin erkeklere para karşılığı eskortluk yapan Holly Golighty rolünde izliyoruz.
Özgür ruhlu bir tatlı kaçık olan genç kadın, 60’ların New York’unda şehrin en zengin erkeklerini kendine aşık eder ve hiç bitmeyecek bir partinin deyim yerindeyse tam ortasında dururken, arasıra su yüzüne çıkan hüznü üzerinde durmadan taşıyor.
Hüzünlü biten gecelerin sabahında şehrin gözalıcı mücevher dükkanı Tiffay vitrini önünde 'kahvaltı eden' Holly, yine böyle bir sabahın devamında yeni komşusu Paul Varjak (George Peppard) ile tanışıyor ve aralarında platonik bir aşk başlıyor.
Holly, her hafta ünlü bir mafya babasını bir hapishane olan Sing Sing’de ziyaret edip farkında olmadan şifreli mesajları taşıyorken Paul de zengin ve yaşlı bir kadının 'sponsorluğu'nda rahat bir yaşam sürüyor. İkilinin birbirleriyle yaptıkları 'pencere ziyaretleri', aynı binada yaşayan Çinli ile yaşanan bitmeyen 'gag'lar, filmin unutulmaz müzikleri ve Hepburn’ün tiril tiril eşsiz zerafeti filmin soslarından sadece bir kaçı.
Meraklılarına, filmden farklı olarak orijinal kitapta Paul’ün aynı zamanda eşcinsel olduğunu not olarak düşelim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder