27 Haziran 2012 Çarşamba

Serenad-Zülfü Livaneli

Dün gece itibariyle bu güzel kitabı bitirdim ve tek kelimeyle kitaba hayran kaldım...Zaten Zülfü Livaneli'nin kitaplarını çok severim.Mutluluk,Leyla'nın Evi hepsi birbirinden harikadır...
Bu kitap da onlar kadar güzeldi.Max ve Maya'ı ayrıca Nadia'yı hiçbir zaman unutmayacağım ve uzun süre etkisi altında kalacağım bu kitabın sanırım...


ARKA KAPAK
Roman okumak istiyorsanız...Her şey, 2001 yılının Şubat ayında soğuk bir gün, İstanbul Üniversitesi'nde halkla ilişkiler görevini yürüten Maya Duran'ın (36) ABD'den gelen Alman asıllı Profesör Maximilian Wagner'i (87) karşılamasıyla başlar.1930'lu yıllarda İstanbul Üniversitesi'nde hocalık yapmış olan profesörün isteği üzerine, Maya bir gün onu Şile'ye götürür. Böylece, katları yavaş yavaş açılan dokunaklı bir aşk hikâyesine karışmakla kalmaz, dünya tarihine ve kendi ailesine ilişkin birtakım sırları da öğrenir.Serenad, 60 yıldır süren bir aşkı ele alırken, ister herkesin bildiği Yahudi Soykırımı olsun isterse çok az kimsenin bildiği Mavi Alay, bütün siyasi sorunlarda asıl harcananın, gürültüye gidenin hep insan olduğu gerçeğini de göz önüne seriyor.Okurunu sımsıkı kavrayan Serenad'da Zülfü Livaneli'nin romancılığının en temel niteliklerinden biri yine başrolde: İç içe geçmiş, kaynaşmış kişisel ve toplumsal tarihlerin kusursuz dengesi.

16 yorum:

 1. çok severek okuduğum ,güzeller arasında saydığım bir kitaptı.Senin de beğenmene sevindim :)sevgiler.

  YanıtlaSil
 2. Bir kaç gündür pek çok blogta karşılaştım bu kitapla. Geçenlerde Leyla'nın Evi'ni almıştım. Bunu da hemen ekliyorum listeme. Paylaşım için teşekkürler. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Leyla'nın Evi mükemmel bir kitaptı çok seveceksin eminim :)
   rica ederim :)

   Sil
 3. Henüz okumadım.Ancak okuyacağım.Paylaşım için teşekkürler...

  YanıtlaSil
 4. Bayılmıştım ben de Serenad'a ...

  YanıtlaSil
 5. Bir tanıdığımız bana bu kitabı şiddetle tavsiye etmişti ama öteki kitaplardan bir türlü almaya fırsat gelmedi.Her geçen gün daha da merak ediyorum :)

  zamansozleri.blogspot.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben de uzun zamandır alıp okumak istiyordum.sağolsun annecim almış bana ben de okudum ve çok beğendim :)

   Sil
 6. Okumak istediğim fakat bir türlü edinemediğim kitaplardan.
  Özendim şimdi.

  YanıtlaSil
 7. okumadım annem okudu çok sevdi.
  :)

  YanıtlaSil