7 Mayıs 2013 Salı

Canan Tan-Hasret

Selamlar :)
Dün akşam yine güzel bir kitabı sonlandırdım.Bitirdiğimde gözlerimden uyku aktığı için yazması bu güne ve bu saate kaldı :)
Canan Tan'ı severim.Ama bana genelde kitaplarının kurgusu ve konuları hemen hemen aynıymış gibi gelir.O yüzden bu kitabı da alıp almamak konusunda epey tereddür etmiştim.Fakat daha fazla dayanamadım.Sinop-Gerze gezimde bana eşlik etti.Orada neredeyse yarısını bir gecede okudum.Oldukça hüzünlü,aşk kokulu ve değişik bir kitaptı.İyi ki alıp okumuşum diyorum.
Gelelim konusuna...
Müslüman genç Tacettin ve Rum kızı Patricia arasında yaşanan bir aşkı konu alıyor.Tam da mübadele sırasında yeşeren bir aşk.Fazla detay vermek istemiyorum sonra bir anlamı olmaz.Tavsiye ediyorum okuyun diyorum :)
Herkese iyi geceler diliyor ve bir sonraki postumda görüşmek üzere sevgilerimi iletiyorumm :))

ARKA KAPAK
Gittin...Bir yemin kaldı aramızda.Yarısı seninYarısı benim... Hasret, izleri Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet öncesi döneme uzanan, gerçek yaşamdan alınmış kırık bir aşkın ve ömür boyu süren hasretin öyküsü.Müslüman bir bey oğluyla bir Rum kızının tüm engellere rağmen filizlenen sevdası, önüne çıkan ne varsa yakıp yıkacak güçte bir kora dönüşür. Ancak ayrılık kaçınılmazdır.

Lozan Antlaşması’nın öncesinde imzalanan Mübadele Sözleşmesi, bir buçuk milyona yakın insanı yerlerinden yurtlarından ederken, geride parçalanmış hayatlar, boynu bükük aşklar ve nesiller boyu sürecek hasret hikâyeleri bırakacaktır.Tıpkı Tacettin’le Patricia’nın hikâyesi gibi...

1 yorum:

  1. konusunu okumadım canım, zira bende de okunacaklar arasında bekliyor, canan tan sevdiğim yazarlardandır tüm kitapları vardır bende de. bakalım bu nasıl olacak?

    YanıtlaSil