27 Mart 2012 Salı

Cariyenin Kızı Mihrimah-Demet Altınyeleklioğlu

Griple geçirdiğim haftasonu yatmaktan ve kitap okumaktan başka bir şey yapamadım.Bana bu haftasonu eşlik eden kitabım Mihrimah idi.Bundan önce Moskof Cariye Hürremin devamı niteliğinde Süleyman ve Hürremin kızı Mihrimah Sultanı anlatan bir kitap.Dil yine sade ve akıcıydı.Olayların anlatılışı çok güzeldi.Oldukça kalın bu kitaplar.Ama akıcı olduğu için bu kalınlığı görmüyorsunuz bile.Neyse ben arka kapak ile sizleri başbaşa bırakayım.İyi gecelerrr :))

ARKA KAPAK YAZISI
Üç kıtaya yayılan bir imparatorluk, sayısız entrikanın döndüğü bir saray, güç ve tutkunun kızı bir güzel, üç kalp ve bir aşk.

Osmanlı Sarayı'nın muhteşem atmosferinde, kudretle, aşkla kuşatılmış bir hayattı onunki. Çevresinde korkunç ölüm oyunları örülüyor, gölgelere sinmiş suikastçiler fırsat kolluyordu. Yaşamak için öldürmek zorunda kalmayı kabullenemeyen masum bir kalp ve çaresiz, telaşlı çırpınışları Osmanlı'nın unutulmaz dönemlerinden birinin saklı kılavuzuna dönüşecekti. Mihrimah'ı, elle tutulur hiçbir özelliği olmayan bir adamla evlenmeye zorlayan korkunç sır, annesi Hürrem'le arasındaki anlaşmada gizliydi. O güçte bir annenin, o tutkuda bir babanın kızı, Hafza'nın torunu, Sinan'ın açmazı, Rüstem'in gelini olmanın aykırı bir bedeli vardı. Artık ne Barbaros Hayreddin Paşa'nın kadırgaları, ne de Mimar Sinan'ın göğe astığı kubbeler güldürebilirdi kırgın prensesin yüzünü. Gözlerine çöreklenen tuhaf derinliğin esiri Mihrimah, kalbinden geriye kalan koca boşluğu, adını tarihe kazıyarak dolduracak ve...

...Hürrem-Mihrimah işbirliği, Cihan Devleti'nin kaderini değiştirecekti.

MUHTEŞEM SÜLEYMAN İLE BÜYÜK AŞKI, MOSKOF CARİYE HÜRREM'İN MAHZUN VE GÜZEL KIZIYDI MİHRİMAH.

İKTİDAR SAVAŞALRI VE AŞKLA YAZILMIŞ KADERİNİ, SÜSLÜ SARAY SALONLARINDA BİR YÜK GİBİ TAŞIDI.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder