29 Ekim 2013 Salı

Khaled Hosseini-Ve Dağlar Yankılandı


Size bizim bir diğer okuma grubumuz Kitap Ağacından bahsetmiş miydim? :)
Bu da yine harika insanlarla oluşturulan bir okuma grubu.Ben de dahilim tabi bir kitap tutkunu olarak :)
Eylül ayında George Orwell'in eseri olan 1984 okumuştu bu güzel grup.Ben geçen yaz okuduğum için onlara dahil olamadım.Ama bu ayki okuma grubunda yer aldım ve hep beraber çok çok güzel bir roman okumuş olduk.Khaled Hosseini'yi herkes gibi ben de Uçurtma Avcısı ile tanıdım.İnanılmaz bir kitaptı.Şimdi yazar 3.romanı ile karşımızda.Bu arada ben hala elimde olmasına rağmen Bin Muhteşem Güneşi okumadım lütfen beni kınayın dermişim :P
Kitabın ana teması sonuç olarak şu:Eli kurtarmak için hasta olan parmağı keser miydiniz?Tabi burada anlatılmak istenen kapaktan da anlaşılacağı gibi kardeşler...Bir kardeş ailesiyle büyürken diğer o ailenin yokluğu içinde büyüyor...Hatta beni çok etkileyen satırlar oldu onu da kısaca paylaşarak yazıma son vermek istiyorum.
"İkimizin,rüzgarla kilometrelerce uzağa savrulan,ama her ikimizi de döken ağacın iç içe geçmiş,derin kökleriyle birbirine sıkı sıkıya bağlı iki yaprak olduğumuzu hayal ederdim.Benim için tam tersi diyor Peri.Sen bir varoluş hissettiğini söylüyorsun,bense hep bir yokluk duyumsadım.Kaynağı olmayan,mutlak bir sızı.Doktora neresinin ağrıdığını gösteremeyen,ancak canı acıyan bir hasta gibiydim."

İşte ben bu satırlardan çok etkilendim.En kısa zamanda edinip okuyun derim.
Sevgiler :)

ARKA KAPAK
Bir hikâye mi istiyorsun, anlatayım öyleyse..

Abdullah ve kız kardeşi Peri 1952 Afganistan\'ında Shadbagh\'ın küçük bir köyünde babaları ve üvey anneleriyle birlikte yaşamaktadırlar. Babaları Sabri sürekli iş aramakta, yoksulluk ve çetin kış şartlarıyla mücadale etmektedir.

Adı gibi güzel ve iyi huylu olan Peri, kardeşi Abdullah\'ın her şeyidir. Abdullah, bir ağabeyden çok ana-baba gibidir. Onun için yapmayacağı hiçbir şey yoktur.. Hatta ağabeyi, Peri\'nin koleksiyonuna katmak istediği o en değerli tüyü satın almak için tek çift ayakkabısını bile feda etmeye razıdır. Ve geceleri bir tek karyolayı paylaşmak zorundadırlar.

Peri ve Abdullah, babalarıyla Kabil çölüne doğru yola çıktıklarında kendilerini bekleyen, hayatlarını birbirinden koparacak kaderin farkında değillerdir: Bazen bir eli kurtarmak için bir parmak kesilmelidir.

Nesillerden ve kıtalardan geçerek bizi Kabil\'den başlayıp Paris, San Francisco ve Tinos\'un Yunan adalarına doğru bir yolculuğa çıkaran Khaled Hosseini (Halit Hüseyni) yeni romanında, yaşamımız boyunca yaptığımız seçimleri, en yakınlarımız tarafından uğratıldığımız düş kırıklıklarını, bizi tanımlayan ve hayatımızı şekillendiren sınırları sonsuz bilgelik, derinlik, hoşgörü ve tutku ile anlatıyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder